Piramis ptse
A Nagy Piramis valszinûleg ldozati hely, majd tbbszintes sr volt, melyet a tbbi piramishoz hasonlan tjoltak, s ptsnl felhasznltak minden akkori ptõmûvszeti mdszert. A piramisba rsos emlket nem helyeztek s a ksõbbi rsok sem emltik a piramis ptseket. Valszinsthetõ, hogy a Gizehi Kheopsz s Mkerniosz piramis nem egyszerre, hanem a Kheopsz piramis legalbb hrom, a Mkerniosz piramis, pedig kt fzisban plt meg. A fzisok kztt eltelt idõ 30 v lehetett.
Az egyszerû np vallsos ktelezettsge miatt rszt vett a piramisok ptsben, ezzel remlve a tlvilgi gazdagsg megvltst, de dolgoztak rajtuk rabszolgk s fizetett bresek is.
A Gizeh-i fenskon a mostani hrom nagy piramis (Keopsz, Kefren, Mkerniosz (grgl)) mgtti piramisfaluban mintegy 25 ezer embert lehetett elhelyezni. Ugyanennyi ember rszre voltak gabonatrolk, pksgek...stb. a helysznen. Ebbõl a 25 ezer fõbõl, kb 10 ezer fõ lehetett a fizikai dolgoz, a tbbi vezetõ, munkairnyt, illetve egyb szakmunks, pk, cs, munkaeszkz ksztõ, orvos, ptsz...stb. Az ptõmesterek csaldtagjai is itt voltak, felesg, gyerek...stb. Vgl is a hrom helysznen (piramis krnyke, vzpart, kõbnya) sszessgben kb. 20 ezer tnyleges ktkezi munks vett rszt egyidejleg. Napi 12 rs, hatnapos munkahtben. A Nagy Piramis ptse a mai ismereteim alapjn a kvetkezõkppen trtnhetett:
ptsi terletek: - A Gizehi fenskkal szemben a Nilus tls partjn volt a mszkõbnya, - A kveket egyenknt hajra raktk a keleti parti felrak kiktõben, - A hajk a nyugati parton a fensk alatt a lerak kiktõben kiktttek, a kveket itt egykar emelõkkel sznokra raktk, s vlyogbl ptett, vzzel locsolt rmpn elvonszoltk a piramis elõtti felvonulsi terletre. - A felvonulsi terleten trtnt a kvek finomcsiszolsa, a vgleges mret s alak belltsa, - Innen a kveket a munkavezetõ irnytsval, egy ugyancsak vlyogbl ptett, vzzel locsolt rmpn a piramispts aktulis helyre vonszoltk. A hasznlt eszkzk: farudak (egykar emelõk), szn (szllt eszkz), ktelek. Kereket, csigt ekkor mg nem ismertek. - Amikor a piramispts egy szakasza elkszlt a vlyog rmpt elbontottk.
Az pts szakaszai: 1. Masztaba pts, a masztaba alatti pincesrral. Ennek idõszaka jelenleg nem ismert. 2. Kheopsz a masztaba tetejnek kzepre helyezteti srkamrjt, ezt 26 fok dlsszgû piramissal befedeti, a piramis lapos tetejre grnit ldozati kvet helyeztet. Az ldozati helyhez lpcsõsor vezet fel. 3. Kheopsz uralkodsi idejt jabb 30 vvel meghosszabbtjk. jabb srkamrt helyeznek a tetõre, az ldozati kõ mg. 4. A piramist talaktjk 52 fok oldalfal-dlsszgû (modern) piramiss. A felvezetõ lpcsõsort befedik, gy alaktottk ki a Nagy Galrit. A felsõ, grnit srkamrra beroskads elleni szerkezetet helyeznek, s befejezik a piramis felrakst. 5. A piramist kivlrõl, ktõanyag segtsgvel, sima fehr mszkõlapokkal burkoljk. Tetejre aranylemez cscsdiszt helyeznek.

Gizehi fenskon tallhat rgi masztabt nagyobbtatta meg Kheopsz s ksõbb ez lett a piramis alapja. Hasonlan, mint ahogy nagyapja lpcsõs piramisnl tettk. A masztaba alatt llott a "befejezetlen (rgi) srkamra" melyre nem volt szksg, mivel elkszttette a felette lvõ impoznsabb srhelyet. A meredeken lefut akna lehetett az eredeti masztaba akkor szoksos, nehezen jrhat lejrata. Az j ferde akna az j lejrat, melyet Kheopsz pthetett, ami 30 fokos lejtsû s a sarkcsillagra nz. Ez a lejrat segtett a tovbbi ptkezsnl a piramis pontos tjolsban.


Kheopsz a meglvõ alapra helyeztette a szentlyt. A korabeli szoksoknak megfelelõen ehhez piramis formj, 26 fok dõlsszgû oldalakat ksztettek, egyoldali lpcsõfeljrval.

A szently vdelmre, Kheopsz lpcsõs piramist ksztetett a felsõ kamra krbeptsvel. A ferdn felfut, kanyargsan indul "szellõzõ aknk" "Isis (vagy Kheopsz) lelknek" kzlekedst biztostottk.

Ezutn az egsz ptmnyt befejeztk, mint 26 fok dõlsszgû piramist. Ez a piramis az akkori valls szerinti Napkultuszt is szolglhatta. Teteje kzepn volt az ldozati Kõ, amelyre a bemutatand ldozatokat tettk. Az akkori 26 fok dlsszgû piramis tetejre ferde t vezetett fel, mely befedve most a "Nagy Galria". Az ldozati Kõ volt a legszentebb hely akkoriban. Ez alatt llott Kheopsz Szentlye, melyet ma a Kirlynõ Srkamrjnak neveznk.

Kheopsz hatalmi rletben rhelyeztette a "Szentek Szentjt", sajt grnitbl ksztett szentlyt az ldozati kõ mg, mellyel nmaga Isten-i eredett kvnta szimbolizlni.







Kheoposz, mikor 50 ves volt, jra frav vlsztottk. Ennek nnepre ptszei bravrt ajnlottak neki, s kltsget, rizikt vllalva,(52 fok dlsszgû) modernizltk a piramist. Vgleges formjt a mszkõ tblkkal val borts utn nyerte el. Tetejre arany cscsvdõ gula-bortst helyeztek. A mszkõborts bizonyra bezrta az sszes nylst. Ekkor Kheopsz 70-80 ves lehetett, amikor meghalt. Utdja Kefrn nem szerette õt, Kheopsz frat sosem temettk a piramisba, sõt a szokstl eltrõen szobrot sem lltottak neki.
|