A sznyegek eredete a mai napig nem tisztzott, szmos tudsnak okozott s okoz fejtrst mind a mai napig. Nhnyuk a knaiakra vagy majkra eskszik, mg msok szerint a sznyegkszts blcsje Egyiptom lehetett.
Egy llspont szerint a klnbz npcsoportok nagyjbl egy idben kezdhettek sznyegeket kszteni. A sznyegek nyjtotta knyelem s meleg mind olyan tulajdonsgok, melyeket mshogyan - pl. llatok brbl nem tudtak ptolni.
Valsznleg az els sznyegek inkbb hasznlati trgyak voltak, a dszt-dekorl funkci csak ksbb vlt fontoss. Az szvetsgben tallhat az egyik legkorbbi rsos nyom a sznyegekrl.
Ebbl a korbl szrmazik a rnk maradt legrgebbi sznyeg, mely neve Pazirik. E darabot az Altj-hegysgben talltk egy szkta hercegn srleletben, kivtelesen j llapotban. A sznyeg szerencss fennmaradsa annak ksznhet, hogy nem sokkal a temets utn - mint oly sok ms sr is - a srrablk ldozata lett. A hanyagul visszatemetett srba vz folyt be, mely gyorsan magfagyott. gy konzervldott a hossz vszzadok alatt, mg egy szovjet rgszcsoport r nem tallt.
A sznyeg finom kidolgozsbl arra kvetkeztethetnk, hogy a sznyegszvs mr jval korbban kialakulhatott. Szzadunk elejn az egyiptomi K srjbl szmos lenbl kszlt gytakar kerlt el, amelyek Kr. eltti 1500-as vekbl szrmaznak, teht nagyjbl 1000 vvel idsebbek a Pazirik leletnl.
A rgi perzsasznyegek egyik legismertebbje a grandizus mret (kb. 7 X 10m) Ardebil, melyet a Victoria and Albert Museumban riznek.
E darab egy sznyegprosbl maradt fenn gy, hogy egyikket teljesen fel kellett ldozni. A munka gy is olyan drga s hosszadalmas volt, hogy csak nemzetkzi adakozssal indulhatott s kszlhetett el.
Trzsi sznyegek
A trzsi sznyegkszts eredenden nem pnzkereseti forrs volt, a sznyegeket sokkal inkbb a mindennapok hasznlati trgyaknt kezeltk. Ezzel egytt e darabok is rtket kpviseltek, a szksebb idkben j cserealapknt szolgltak ms, ltfontossg trgyakrt. Manapsg is szmos vndorl trzs li a tbb szz ve megszokott vndorl lett. A modernizci ket is megrintette, a cserekereskedelemmel szemben hozzjuk is eljutott a pnz.
Br e trzsek jrszt nelltak, az olyan termkekrt melyeket nem tudnak maguk ellltani termszetesen fizetnik kell. Az elksztett sznyegek eladsa j forrst jelent szmukra. A lnyok-asszonyok igen egyszer krlmnyek kztt dolgoznak kismret, vzszintes szvszkeken. E szvszkek knnyen sztszedhetk, gy a vndorls sorn nem okoz klnsebb gondot a szlltsuk. Ez a f oka annak, hogy valdi trzsi sznyegek csak kisebb mretben kszlnek, nagy szvszket nem lennnek kpesek folyamatosan szlltani.
E szvszkek knnyen sztszedhetk, gy a vndorls sorn nem okoz klnsebb gondot a szlltsuk. Ez a f oka annak, hogy valdi trzsi sznyegek csak kisebb mretben kszlnek, nagy szvszket nem lennnek kpesek folyamatosan szlltani.
A szn s mintavilg genercirl-genercira rkldik, anyk, nk vezetik be a lnyokat a sznyegkszts mestersgbe. Nem ritka ltvny, hogy 6 v krli lenyok mr elkezdik tanulni a csomzs fortlyait. A fiatal lnyok szmra e munka igen hasonlatos ahhoz, mintha mi gyermekeinket zongorarra iratnnk be, st. A lenyok addig nem is mehetnek frjhez, mg hozomnyba val sznyegket el nem ksztettk.
ltalban kisszm, lnk vagy nagyon stt sznnel dolgoznak; jellemz a sznyegek hatrozottan kontrasztos sznezse. A trzsi sznyeg - gy tnik - egyfajta spontn szinte, romantikus szellem kifejezje, amelyben igen jl rzkelhet az a szilajsg s hatrozottsg, amely e sznyegeket rtkess teszi.
A felhasznlt gyapj minsge jrszt attl fgg, milyen birkkat nyrnak meg az adott idszakban. gy az elhullott kosrl lenyrt gyenge gyapjtl, a fiatal brny gyapjig igen szles skln mozog az alapanyag minsge. A modernizci termszetesen ket is elrte, gy a festkeket legtbbszr maguk is kszen vsroljk. Ezzel szemben mg napjainkban is elfordul, ha egy-egy sznk kifogy, a termszet sznezanyagait veszik el.
Falusi sznyegek
E sznyegek tmenetet kpeznek a trzsi s a vrosi sznyegkszts kztt. Ahogy a kategria neve is mutatja, ilyen sznyegeket falvakban ksztenek. A sznyegksztk zme letelepedett nomd, taln ez az egyik oka annak, hogy sok falusi sznyeg mintavilga a nomd mintavilgbl tpllkozik. Nagy klnbsget jelent, hogy itt mr mretesebb szvszkeket hasznlnak, illetve a munkakrlmnyek is sokkal kedvezbbek. Ebbl addan a falusi sznyegek ltalban finomabbak, srbben csomzottak mint nomd trsaik.
Mivel ezek a sznyegek mr szinte csakis eladsra kszlnek, a nagykereskedk zlse - melyet a piac is meghatroz - ersebben rzdik. Ebbl addan is a falusi sznyegek sznvilga jval visszafogottabb, harmonikusabb kpet mutat a trzsi sznyegeknl. Majdnem minden esetben absztrakt s stilizlt formkkal, tbb s vltozatosabb sznnel dolgoznak. A trzsi sznyegektl eltren a gyapjt mr legtbbszr vsroljk, gy adott sznyegtpusokhoz a megfelel vlogatott gyapjt hasznljk fel.
Vrosi sznyegek
A legfiatalabb csoport. A XVI. Szzad krnykn alakultak ki az els sznyegkszt manufaktrk. A vrosi manufaktrk kizrlag ll szvszken dolgoztak, kzepes s nagymret sznyegeket ksztettek. Mivel ezeket kizrlag kereskedelmi, belfldi, illetve klkereskedelmi clra szntk, a manufaktrk sok embert foglalkoztattak s foglalkoztatnak ma is. A klnbz vrosok manufaktrira klnbz szn-, s mintavilg jellemz.
A minta ezeknl a sznyegeknl mr nagyon szigoran meghatrozott, terv alapjn kszl. A mintkat neves sznyegtervez mvszek (Habibian) lmodjk meg, kiket hazjukban oly nagy becsben tartanak, mint Eurpban a legrangosabb festket. A tervet egy millimterpaprhoz hasonl rcsra rajzoljk meg, a kszt mintegy kottbl csomzza a sznyeget. Ezeknl a daraboknl nincs helye a tvedsnek, a kisebb asszimetria s nagyban cskkenti az elkszlt munka rtkt. Ebbl addan sok hibzsi lehetsg sem adott a sznyegszvnek, nhny tveszts utn elkldik a mhelybl.
ltalnossgban florlis, velt vonal stlus az uralkod, amelynek hatst nagyszm tkletesen megvlasztott szn teszi teljess. A felhasznlt alapanyagok igen sokflk lehetnek, azonban minden esetben az elksztend sznyegtpus "standardjaihoz" igazodnak.
1860/70-ig kizrlag termszetes eredet sznezkeket alkalmaztak; az ezt kvet idkre tehet a szintetikus festkek elterjedse. A termszetes eredet sznezkeket gyakran titkosan rztt, egyni sszettel szerint ksztettk a festmesterek, a termszetben megtallhat anyagokbl. A sfrnybl, a grntalma hjbl vagy a szllevlbl srga festk kszlt; rovarokbl, meggylbl, festbuzr gykerbl piros sznezanyagot nyertek. (Link) Miutn az alapszneket ellltottk, a festend fonalat kt vagy tbb frdben ztatva kezeltk, gy jutottak a kiegszt sznekhez. Mindenesetre hossz s kltsges folyamat volt; ennek tudhat be, hogy az Eurpbl behozott szintetikus festkek lelkes fogadtatsra talltak, gyorsan elterjedtek. gy rthet meg, hogy az 1860/70-es idszak mirt tekinthet fordulpontnak a sznyegek datlsnl. A gyapj minsge kihat sznrnyalatra is; klnbz minsg anyagok felhasznlsakor egyazon gyrtsi mdszer mellett is gyakran jnnek ltre klnbz sznrnyalatok. A festsre sznt anyagot elszr megtiszttjk s zsrtalantjk s utna 12 rs idre frdbe helyezik, majd napon szrtjk. A szneknl klns figyelmet rdemel az gynevezett abras: a sznyeg alapsznnek egyenletlensge. E sznbeli szablytalansg addhat abbl, hogy a fonal egyeletlenl sznezdtt, oka lehet az is, hogy br azonos szn de nem ugyanabban a frdben sznezett fonalat hasznltak. Elfordulhat, hogy csak ksbb alakul ki sznklnbsg, mskor a csomzst vgz szemly okozza tudatosan, garanciaknt, hogy gy bizonytsa a kzimunka eredetisgt. Vannak mhelyek, ahol az abrast azrt alkalmazzk, hogy az alapszn vlt egyhangsgt ilyen mdon tltsk meg lendlettel. Ms npek vallsos meggyzdskkel magyarzzk az abrast, mondvn, hogy tkletes alkots ltrehozshoz csak Allah kpes. Nomd mintavilg sznyegek esetben szinte minden tpusnl megtalljuk, st. A gpi sznyegek gyrti is beletervezik sznyegeikbe, hogy ezzel is minl kzelebb kerljenek klsre a kziekhez.