A gzai fennskra vezet emelked Kair kzelben majdnem 5000 vvel ezeltti mltra vezeti vissza a ltogatt. A tvolbl a hrom f piramis els pillantsra gy fest, mint hrom meredek hegycscs. Fltrl szemllve nem ltszanak monumentlisnak, de ha kzvetlen kzelbl tekintnk fel rjuk, a hats megsemmist. Egyszeren hatalmasak. Ha felnznk rjuk, csak a rengeteg kvet s a kk eget ltjuk.
A hrom kzl a legnagyobb Kheopsz fra piramisa, a Nagy Piramis (Kheopsz a grg neve Hufu egyiptomi uralkodnak).
A kzps Khephrn (Hafr) fra, m ez csak a tvolsg miatt tnik kisebbnek. A harmadik, Mkerinosz (Menkaur) valban kisebb, mint a msik kett.
Kheopsz fra Nagy Piramisnak hossza 230 m, eredeti magassga 147 m. Sajnos az idk folyamn a legfels kvek eltntek sszehasonltskppen, a salis kelegyhz tornya 123 m Washington-emlkm az amerikai fvrosban 169 m-es.
A piramist kb. 2,5 milli mszktmbbl ptettk, ssztmege 6 milli tonna krl lehet. Nhny nagyobb k elri a 15 tonnt, amelyeket habarcs nlkl s olyan szorosan illesztettek egymshoz, hogy Flinders Petrie (1855-1942) angol egyiptolgus joggal idzhette az arab Abdal-Latfot (1162-1231), miszerint "se tt, se hajszlat" nem lehet kzjk dugni…
A mrnkknek, akik terveztk, tudomnyos kpzettsggel kellett rendelkeznik, a piramis formja, mretei legalbbis ezt felttelezik. A piramis ngy oldalvonala tizedfoknyi pontossggal a ngy gtj fel nz. A legnagyobb eltrs a hosszuk kztt mindssze 20 cm… A piramis krli kvezeten bell a szintklnbsg csupn 2,5 cm…
A piramis belsejt alkot kvek mind a gzai fennskrl szrmaznak. A Szfinx, Khephrn fra jelkpe egy kfejt helyn ll. A kvl lv turai mszkvek a Nlus keleti partjrl kerltek ide. Ezek nagy rszt ksbb kiszedtk a falbl, s beptettk msvalamibe, pldul Kair pleteibe. A kamrk rzsaszn grnitkveit Asszunbl szlltottk, amely kb. 800 km-es utat jelentett a Nluson…
A Nagy Piramis ptse mindent egybevve 20-30 vet vehetett ignybe. Ez id alatt 4000 kmves szakadatlanul dolgozott, k faragtk a kveket megfelel alakra s mretre. Rajtuk kvl sok tzezer rabszolga hordta s rakta helyre a kveket az vnek abban a szakban, amikor a Nlus radt, gy a fldeken nem lehetett dolgozni. Hatalmas embertmeg munkjt kellett megszervezni, telt s szllst biztostani nekik. Amikor a munksok nem kaptk meg a kenyerket, sztrjkok is elfordultak.
Ms egyiptomi piramisoktl eltren, mlyen a Nagy Piramis belsejben folyosk s kamrk tallhatk. Az szaki oldal egyik als bejrata kis folyosra nylik, ez lejjebb egy apr kamrba torkollik, amelyet ma Kirlyni Kamrnak neveznek. Utna tovbbvezet a Nagy Galrihoz, amely 47,5 m hossz s 8,5 m magas. Ez a folyos egy kanyar utn a legnagyobb kamrba, a Kirlyi Kamrba visz, ahol egy szarkofgszer lda tallhat.
A Kheopsz piramis mellett kisott, darabokban megtallt haj hossza 43, 4 m, szlte a kzepn 5,9 m.
A hajt tartalmaz regben 13 rtegben elrendezett, valsznleg libanoni cdrusbl val 1224 fadarabra, valamint ktelekre s evezkre bukkantak.
A haj eredeti funkcija mig bizonytalan. Taln a fra holttestt szlltottk rajta Gzba, hogy ott bebalzsamozzk s eltemessk, m lehetett "nap haj" is, amelynek az uralkod lelkt kellett az gbe vinnie, de mindez csak tallgats, nem tudjuk az igazi cljt…
A piramis belseje 3000 vig rintetlen maradt. Amikor Abdallh al-Mmn 820-ban ksrivel egytt belpett a piramisba, a folyost egy hatalmas k zrta le. Miutn sikerlt eltvoltaniuk az tbl, elrtk a Kirlyi Kamrt, de a szarkofgot resen talltk, holott semmi sem utal arra, hogy a srt elzleg kifosztottk volna…
A Nagy Piramis mindenesetre a 4500 vvel ezeltt virgz brokrcia les bizonytka. Knyvelk, fldmvesek, ptszek, politikusok, minden rend s rang ember tisztelettel s kvncsian nz fel r. A vilg ht csodja kzl az egyetlen, amely a mai napig fennmaradt…