Deir El Bahari Hatsepszut királynő halotti temploma
Medinet Habu III.Ramszesz halotti temploma
Abdel Rahim El Qenaui
Kairó
GIZAI PIRAMISOK
A SZFINX
A piramisok építése
SZAKKARA
Festményeim
Egyiptomban készítettem
Egyiptomi horoszkóp
Egyiptomi zenék
Memphis fotók
Egyiptomi receptek
El Djem története
El Jem
Történelmi elődje az ókori Thysdrus volt, amely alighanem pun alapítású volt. Virágzása idején lakosainak száma 30-40 ezerre rúgott. Gazdagodáshoz környékének olajfatelepítései nyújtották az alapot.
Közvetve lett a bajnak forrása is. Megunván a római császár, Maximus fokozódó adóprését, mellyel az olivából nyert jövedelem nagy része római kincstárba folyt, 238-ban összegyűlve az amfiteátrumban, a környező vidék gazdáival együtt, kimondták a római császár trónfosztását s helyébe a 80 éves karthágói proconsult, Gordiánust választották meg uralkodójukul. A római megtorlás nem késett. Néhány hét múlva a császár már halott volt, a város pedig súlyos árat fizetett elhamarkodott lépéséért. A III. század elejének fellendülése után a fokozatos hanyatlás következik. Az arab törzsek betörésekor a La Kahina, a berber Jeanne d’Arcnak is titulált városvédő felgyújtotta a várost övező 15 000 hektár olajfást is, de az arab hódítókat már nem sikerült megállítani.
Az El Jem-i amfiteátrum monumentalitását a köré épült kockaházak még inkább kiemelik. Az ie. 230-ban épült és a 17. század végig sértetlennek tartott – bár egyes források szerint soha be nem fejezett építménynek 1695-ben kellett az ide befészkelt lázadók ellen vonuló Murad bej csapatainak ostromát állni. Ezután már a helyi lakosság is szívesen használta a praktikus kőbányát építkezéseinél. Tulajdonképpen jutott is, maradt is, mármint a kövekből, hiszen méretei alapján 149 m hosszú és 124 méter széles és 36 méter magas. A thysdrusi a római világ sorban harmadik legnagyobb amfiteátruma. Az építéséhez alkalmazott kő a szokottnál puhább volt, ezért a tartósság érdekében meglehetős rátartással méretezték a köveket. A küzdőtér 65 méter hosszú volt. Alatta kereszt irányú boltíves folyosók, melyekből 16 fülke nyílott, a játékhoz szükséges vadállatok elhelyezésére szolgált. Hajdan 30.000 ember tombolt itt. Elképzelhető milyen élet folyt itt valaha, ezen a ma isten háta mögötti helyen, ha e nagy múltú amfiteátrum mellett még egy kisebb is épült. A városban több ásatás is folyt, melynek eredményeképpen megtalálták a város központját, fürdőinek, cirkuszának maradványait.
El Djem és Safax között kb 64 km a távolság. Sfaxig olivaligeteg és gyümölcsfa ligetek