A legenda szerint fnciaiak alaptottk kr.e. 814-ben. Az akkori kzpontjuk a mai Libanonban lv Trosz vrosa volt, s a virgkort l civilizci Kart Khadast (fnciaiul: j vros) ltrehozsval valsznleg szak afrika pozicijt kvnta megersteni.
Karthg elhelyezkedse mind a tengeri kereskedelem szempontjbl, mind stratgiailag idelisnak tnt: a vros a tenger ltal 3 oldalrl krlvett keskeny hegyfokon fekdt. A tunisztl szakra fekv Sebkhet el Ariana sstava, ekkor mg sszekttetsben llt a tengerrel. Az akkori tvonal hlzat kzpontjban Karthg a magnak rezhette az irnytst a mediterrn rgi s a kontinensrl rkez kereskedelmi forgalom fltt. A 7.szzad sorn Troszt egyre vszesebben fenyegettk az Asszrok gy hamarosan Karthg vette t a Fnciai vilg vezet vrosnak szerept. (els pun hbor: sziclia fltt val ellenrzs vissza lltsa, 2-ik ksrlet a rmai birodalom megbuktatsra – Hanniblzmmel pun gyzelemmel) A 3-ik pun hbor vgn romba dnttt vros – Rma irnytsa Karthg felett, numbiai hbor mint rgy: a rmaiak felbrlik a numbiai kirlyt, hogy provoklja a hbort a Karthgi birodalommal, ezt meg is teszik. Rma pedig nem jrul hozz, hogy Karthg felvegye a harcot a numbiaiakkal. Ennek ellenre Karthg mgis numbia ellen vonul, s ez j rgy Rmnak, hogy micsoda engedetlen np ez a Karthgi s ezrt dntik romba gymond bntetsbl. – vgzetes sorst mig l mtoszok vezik. dz csatk utn mintegy 50 ezer Karthgit hurcoltak el a rmaiak rabszolgnak, mikzben az ostromlk ellen csupn ezernyi btor harcos tartott ki a legvgskig. Parancsnokuk Hasdurbal megadta magt, felesge s gyermekei az ngyilkossgot vlasztva mglyn tisztultak meg, a vrost pedig fldig romboltk s helyt jelkpesen sval hintettk be.
Kr. E . 44-ben Julius Cesar jra alaptotta a vrost, amely kr.e. 29-ben Afrika provincia fvrosa lett. Kt vszzad mltn Karthg 300 ezer lakosval 3 frumval hatalmas frdivel s amfitetrumval Rma s Alexandria utn a birodalom 3-ik legnagyobb kzpontjv vlt. A rmai birodalom utn rvidebb vandl s hosszabb biznci uralom kzpontja is Karthg lett. Az arab hdtst kveten a vros ismt feledsbe merlt. A rgi vissza trt korbbi f tevkenysghez a mezgazdasghoz, s a 16-ik szzad elejn az utaz leo africanus Hasszan ibn Mohhamed el fezi szibarack, grntalma, olajbogy s fge ltetvnyekrl szmol be.
Did a vndor
Karthg Ie.814-ben alaptst a fejedelmi mediterrn vroshoz ill si legenda vezi, amelyet buzg grg s rmai szerzk tplltak a megfelel hats kedvrt. A nemes fnciai eredetet hangslyoz fnciai eredetet hangslyoz trtnet alapja, flig meddig valsgos legismertebb vltozata Vergilius Eneasben szerepel, a mtosz Troszban a fnciaiak szkhelyn veszi kezdett, Pigmallion kirny uralkodsa idejn. Vergilius eposza szerint Pigmallion szemet vetett testvrnek Elisa hercegn frjnek Szikheusz fpapnak a vagyonra. Pigmallion meglette Szikheuszt s Elisa eltt leplezve bnssgt r akarta tenni a kezt a zskmnyra. Szikheusz szelleme azonban elrulta Elisnak a gyilkossgot, s meneklsre biztatta szerelmt s felfedte eltte kincseinek rejtek helyt. Elisa megfogadta a tancsot, s gyesen rvette Pigmalliont bocssson rendelkezsre nhny hajt, mivel j palotba szeretne kltzni a tengerparton, szabadulni igyekezvn frje emlktl. Ezzel a trkkel sikerlt anlkl felpakolnia sszes ingsgt a glykra, hogy felkeltette volna Pigmallion gyanjt, az utols pillanatban 80 nemes ember is csatlakozott hozz. Kztk fivre Barca is. Elszr Ciprus szigetre menekltek, ahol a trsasg 80 lenyval s fpapjval egszlt ki, majd vitorlt bontottak szak afrika fel. Elisa neve ekkor mr Elisa Did volt, azaz Did kirlyn ami fnciai nyelven vndort jelent. Miutn megrkeztek szak afrikba Elisa igyekezett fldet szerezni a ksbbi Karthg vrosnak megalaptsban. Megegyezett a helybliekkel, hogy csak annyi fldet kaphat amennyit egy kr brrel le lehet takarni. A ravasz Elisa brt vkony cskokra vgta s krbe vette velk a ksbbi Brsza dombot. (jelentse irha br). A legenda befejez rsze igen szomor, amikor a Trjbl menekl Enas vetdik itt partra….
A dombon egykor Esmun Isten temploma emelkedett, amit a Rmaiak leromboltak majd egy sk felsznt hoztak itt ltre s oda kapitliumot s frumot ptettek.
Tophet (Pun szently) – Tophet, az ldozati hely hber elnevezse
Egy, ma mr htborzongat hagyomny szerint, a pun csaldok elsszltt gyermekk felldozsval igyekeztek az istenek jindulatt elnyerni. Egy szentt avatott kvn, mglyn gettk el az ldozati csecsemket. Hamvaikat urnba gyjtve a szently mellett vagy a kztemetben temettk el, helyket pedig fogadalmi felirat srkvekkel jelltk meg. Az ldozatot Baal-Hamman – a grg Kronosz istnesg megfelelje – s Tanit istenn, a vros vdszentjnek kegyeibe ajnlottk. A temetkezsi hely fogytval a korbbi srok fl emeltek jabb tltst s jabb sorban folytattk az ldozati urnk elhantolst. Egy id utn a gyermekldozatokat llatokkal helyettestettk. Amikor azonban a szirakrzai Agathoklsz ie. 310-307 kztt ostrom al vette a vrost; a punok az istenek haragvst gyantva hamarjban 500 gyermeket ldoztak megmeneklsk, ill az istenek kiengesztelsre.
A srkvek kezdetben klapok, melyek asztalszeren veszik krbe az urnkat. Ksbb a klapokat sszecementezik s szarkofg szerre alaktjk. Formjuk egyiptomi s grg hatst tkrz, geometriai alakzatok 3szg vgzdssel, vagy obeliszk formval. A kveken gyakran visszatr motvum a napkorong, tetejn a holddal, Baal Hammon s Tanit istenek szimblumaknt.
A felldozott igazsg
Az kori grg s rmai propaganda rk nagy szerepet jtszottak a gyermekeket ldoz fnciaiak barbr szoksairl szl trtnetek terjesztsben. Knnyen lehet, hogy igazat beszltek, de a jelenleg korntsem volt annyira ltalnos, mint ahogy azt igyekeztek elhitetni az emberekkel. A rtusokat klasszikus kori szerzk tanstottk, gy pl. Plutarkhosz s Diodrosz, akik szerint a gyermekldozat bevett gyakorlat volt Karthgban. lltsukat a Tofet szently maradvnyai ltszlag altmasztjk, m egyesek szerint csak a halva szletett vagy termszetes okbl elhnyt gyermekeket ldoztk fel az isteneknek. Annyi biztos, hogy a punokat szndkosan rossz sznben tntette fel a rivlis hatalom. Gyermekrablssal, gyermekkereskedelemmel, ritulis ldozatok bemutatsval vdolva ket. Ha egy rmai valakit fidesz punikval – pun becsletjellemzett, az egyet jelentett az illet szer fltt gyans s megbzhatatlan szemlyisgvel. Ezeket a tulajdonsgokat pedig ltvnyosan szembe lltottk a klasszikus eurpai civilizci nemesi s effle szrnysgeitl mentes erklcseivel. (vadllatok el vetett ldozataikat nem vettk ember szmba)
Pun hadi kikt – Port Punique a pun hadikikt medencje
Ennek a kzepn egy kr alak szigeten volt a pun admirlis plete. E krl a karthgiak 220 fedett hajllst ptettek ki hadihajik szmra, amelyek mozgst az admiralits tetejrl ellenriztk. 325 mter tmrj volt a hadikikt, ami mai szemmel szerny mret, de akkoriban a fl vilg rettegte hadiflottjukat.
Pun kereskedelmi kikt
A hadikiktt dlre egy kis tglalap alak, kzvetlen sszekttetsben ll a tengerrel. Hossza 600, szlessge 325 mter volt. Ez szolglt a karthgi kereskedelmi flotta bzisul s rakodhelyl (a vendghajknak a kiktvel prhuzamos tengerpart mentn alaktottak ki rakodhelyet) A kiktk vdelmt egyszeren oldottk meg: jszakra lnccal elzrtk a tengerre nyl bejratot.
Byrsa domb
Reine Didon szlloda, mzeum, Szent Lajos katedrlisa melynek ptst 1890-ben fejeztek be biznci mr stlusban. Nem eredeti rendeltetsnek megfelelen hasznljk, hanem idszaki killtsokat, koncerteket rendeznek benne.
A rmai Karthg
Amfitetrum, La Malga ciszternarendszer maradvnyai, Gargilius thermi, DAmus et Karita romja keresztny bazilika s hozz tartoz ptmnyek, rmai sznhz, rmai villk, schola ciszterna, bazilika 5 hajs templom kpolnval.
Antonius Frdk
A kzfrd cljait szolgl monumentlis pletcsoportot Antonius csszr engedlyvel s idejn isz. 145-ben kezdtk pteni. Teljes pompjval Marcus Aurlius uralkodsra 162-ben plt ki. Egykoron a Rmai birodalom 4-ik legnagyobb frdinek szmtottak s a Zaguni vzvezetk szolgltatta szmukra a vizet. Kzel 300 mter volt a legnagyobb hosszsga a tengerpart mentn s 100 m a legnagyobb szlessge. Legmagasabb pontja a frigidrium kzel 30 mter volt, teht egy mai 8 emeletes hz knyelmesen elfrt volna benne. Az pletcsoport kzps tengelytl jobbra s balra tkletesen szimetrikus volt. Elrendezsnek jobb megrtshez nem rt tudnunk, hogy a rmai vilgban a frdzsnek szinte szertarts szer fokozatai voltak.
A frdz a ruhatr elhagysa utn egy langyos levegj, enyhn fttt helyisgben akklimatizldott (tepidrium), onnan 8 szglet mosakod (destrictrium), majd egy szraz gzkamra (laconicum) kvetkezett s csak ez utn a meleg viz medenck, amelyek a szintn 8 szglet caldariumban voltak. Innen jabb pihen a tepidariumban s kvetkezett a hidegvizes frigidarium a maga 4 medencjvel. Innen a szomszdos nyitott palaestrinumban, vagy gymnasiumban birkzssal vagy ms mozgssal, jtkkal frisslhetett a frdz. Kzvetlen a tengerparton nyitott szmedence is vrta, vagy a teraszon lv solariumban napfrdzhetett. Ezeket a mveleteket szolglta sok helyisg. A frd akkortjt a trsadalmi let egyik legfontosabb szntere, tallkozhelye volt.
A frdplet kiszolglsa (fts, gztermels, szntrols, vz be s elvezets stb) az els szintet jelent alagsorban zajlott, mg a kznsg a felette lv emeleti helyisgeket ltogathatta. Ami ma lthat Karthgban, az zmmel az alagsori ptmny. Az satskor feltrt maradvnyokbl, korabeli lersokbl azonban tudjuk, hogy a frd mrvnnyal, grnittal, hatalmas oszlopokkal s gazdagon dsztett oszlopfkkel, a korabeli uralkodk s istensgek szobraival gazdagon, ha nem is fnyzen volt dsztve. Az alagsor tartpillrei kztt jrva pedig ma is kpet a kaphatunk a fejlett s masszv ptsi technikrl, mellyel mindezt ltrehoztk. A helysznen mrvnyba vsett vzlat nyjt kpet a korabeli grandizus pletrl.
A kzpen fekv 22-42 mteres hidegvizes medence tetejt 8 kolosszlis oszlop tartotta. A maradvnyok mrete flelmetes, pedig ezek csak az alapok. A magnyosan ll 15 mter magas oszlop rzkelteti az plet egykori magassgt s a hatalmas mrvny feliratok zeltt adnak a dsztsrl. 439-ben a frdket a vandlok mshoz nemigen konytva elpuszttottk s ksbb a kveket az arabok jra felhasznltk Tunisz ptshez.