Deir El Bahari Hatsepszut királynő halotti temploma
Medinet Habu III.Ramszesz halotti temploma
Abdel Rahim El Qenaui
Kairó
GIZAI PIRAMISOK
A SZFINX
A piramisok építése
SZAKKARA
Festményeim
Egyiptomban készítettem
Egyiptomi horoszkóp
Egyiptomi zenék
Memphis fotók
Egyiptomi receptek
Matmata
Matmata
Gabestől 28 km-re találkozunk először a Matmata névvel, méghozzá a Nouvelle vagyis új Matmata , ide költöztették ki a barlanglakásokból az embereket, több kevesebb sikerrel, mivel az idős embereket már nem olyan könnyű mozdítani. Így lassan vissza szivárogtak a barlang lakásokba, és sokan ma is ott élnek.
A vidék őslakosai a matmaták, nevüket régi berber törzsről kapták, amelynek tagjai az arab törzsek inváziója elől nagyon régen a hegyekbe, azok magasabb pontjaira menekültek. Csak évszázadok múlva merészkedtek lejjebb. Közben sajátos építészeti formákat alakítottak ki: ghorfákat, ksourokat. A leköltözők a hegy lábánál troglodita azaz barlang lakásokat, melyek elkészítése kb. fél évet vett igénybe.
A barlanglakások kialakításának kettős oka volt: az első, hogy minél rejtettebb, észrevehetetlenebb legyen, a második a hegyek magasságából leköltözők nem könnyen viselték a nyári hőséget, tehát ez ellen is jól védekeztek. A két fontos funkció miatt nem építettek házakat.
A völgykatlan kráterekkel szaggatott holdbéli tájhoz hasonlít, a berberek pedig a kráterek puha sziklájába vájták otthonaikat. A legrégebbi barlanglakások a 17. századból származnak, a környék berberei ugyanis már ekkor rájöttek arra, hogy a sivatag kegyetlen forrósága ellen így tudnak a legegyszerűbben védekezni. Ötletük hatékonyságáról bárki meggyőződhet, aki ellátogat ide: a szobák nyáron kellemesen hűsek, télen viszont melegek. Matmata barlanglakásainak építése a központi udvar kivájásával kezdődik. Ezek 7-10 m mélyek, és nagyjából 10 m átmérőjűek. Amikor ez kész van, az oldalába vájják az egyes szobákat, a konyhától a hálószobáig. Ezek fölé néha egy újabb szint kerül, amelyeket lépcsőn vagy kötélhágsón lehet megközelíteni, ezek a helységek általában raktárként szolgálnak. A felszínről az udvarra csak egyetlen keskeny folyosón keresztül lehet lejutni. Bár a környék homokkője viszonylag könnyűvé tette a munkát, ennek ellenére egy ilyen családi otthon elkészítése legalább fél év. A leghíresebb barlanglakás egy szálloda, a Hotel Sidi Driss, amely a Csillagok háborúja és A Klónok támadása című filmekhez is helyszínül szolgált. A falu múzeumát Matmata asszonyai működtetik, ami szintén egy barlanglakásban kapott helyet. Látogatásunk alkalmával csekély díj ellenében bármelyik helyi berber házba be lehet térni, ahol a háziasszonyok saját készítésű mentateával vendégelnek meg.
Hadege falu is ilyen lakásokból áll, aminek van magyar vonatkozása is, magyar kútfúrók fakasztottak itt egészséges ivó vizet a falu lakosainak 1984-ben.