III. Ramszesz halotti temploma
Amikor III.Ramszesz hozzkezdett halotti templom ptshez, lebontatott minden rgi ptmnyt a kis templom mgtt, elegyengette a dombig hzd terletet,s az „rkkvalsggal egyeslt Amonnak” szentelt templom mellett palott is emeltetett a hozz szksges hivatali pletekkel, raktrakkal, jrszt napon szrtott tglbl, ilyen fallal vtette krl a templomot, s a falba hatamas kaput ptetett. Utdai nem vltoztattak a templomon, csak a IV. s VI. Ramszesz ltta el jabb dsztsekkel. Az idejkben lett a templom a Thbai Nekropolisz kzigazgatsi kzpontja, mg a lbiaik tmadsa, majd a rablk garzdlkodsa a 20. Dinasztia idejn vget nem vetett mkdsnek.
A Karnaki Templom hres fpapja, Pindzsem, rendbe hozatta a templomot s a palott, a 25-26 dinasztia uralkodi pedig galrit, porticiust s plont emeltettek a kis templom el, s annak kzelben temettk el Amon fpapnit. A Ptolemaioszok is folytattk az ptkezst. Rviddel azutn, hogy Pindzsem rendbe hozatta megszntek a szertartsok, s ebben a korban egyes helysgeit vilgi clokra hasznltk, krnykn lakhzakat ptettek. Ksbb a telepls vross fejldtt, mely a szomszdos szent dombtl, Dzsemttl kapta a nevt. A keresztny szerzetesek nemcsak tvettk III. Ramszesz halotti templomt, de sajt templomukat is felptettk a msodik udvarban. Az i.sz. IX. szzadtl kezdve Medinet Habu s Dzseme vrosa feledsbe merlt, az omladoz romokat belepte a sivatag pora, s csak a XIX. Szzad kzepn megkezdd s rvidebb hosszabb megszaktsokkal a XX. Szzad harmincas vig tart satsok hoztk felsznre a templomok maradvnyait.
Az egykor 10 m magas tglafal, mely az egsz templomkerletet krlfogta, helyenknt j llapotban van, mg prknydszei is megmaradtak.
Valamikor csatorna vezetett ide a Nlustl, az t az egykori csatorna rakodpartjnl vgzdik, itt raktk ki az ptanyagokat. A bejraton tl magasodik III. Ramszesz szriai erdtmnyek mintjra plt diadalkapuja.
A nagy kapu dombormvei a bejrat mindkt oldaln III. Ramszeszt brzoljk, amint ellensges vezreket ldoz fel, balra Amon-Rnek, jobbra Amon-R-Haratinak. Az als regiszterben idegen npek ht-ht vezre, balra felvltva egy-egy nbiai s szriai, jobbra h ettita, amorita, a tenger npeinek egy egy vezre, kztk beduin fnk.
Els udvar faln balra Ptah isten kpe lthat, amely eltt az egyszer emberek hdoltak akik nem lphettek beljebb a templomkerletbe.
Jobb kzre a fels regiszterben a fra Mutnak s Szthnek mutat be ldozatot. Szth kpt azonban kivstk, mert a 19. s 20. Dinasztia idejn nagy becsben tartott, fleg Szaiszban tisztelt istent ksbb dmonak tekintettk.
Szahmet (oroszlnfej istenn, a memphiszi Path felesge, szintn a hbor istennje) fekete grnit szobrait a templom feltrsa utn helyeztk el az udvaron.

A nagy kapu mgtt vannak Amon fpapninek, az „isten imdinak” halotti kpolni. A legrgebbinek csak boltozatos srkamrja maradt meg. Ez a kbl ptett – s nem faragott – boltv legrgebbi ismert pldja. A msik kt plet a 25-26. Dinasztia korbl val.
Amon fpapninek halotti kpolnival szemben ll az a kapu, amelyet I. Nektaneb pttetett a 18.dinasztai korabeli kis templomot krlvev falba.
A bels helyisgek falairl kivstk Hatsepszut nevt s az amrnai eretneksg idejn Amon alakjt, amit Hremheb s I. Szti helyrelltott. A fsts falak arrl tanskodnak, hogy ezeket a kamrkat valamikor laksul hasznltk.
A kt plon harci jelenetei III.Ramszesz hadjratait rktik meg. Klnsen j llapotban maradt meg a hatalmas I. plon, mely 60 m szles s 21 m (eredetileg 24 m) magas, homlokzatn jl lthat a zszlrudak helye, falait a Nbiban s Szriban folytatott hbork kpei, s elfoglalt vrosok nevei bortjk.
A jobb oldali bstyn a fra elvonul foglyokat mutat be Amonnak, a bal oldalin a fra uralkodsnak 11-ik vben viselt lbiai hadjratban az rnokok szmba veszik a meglt ellensges katonk vgtagjait, amelyeket a gyztesek a franak ajnlanak fel.
A szgletes oszlopok eltt III. Ramszesz tredezett Ozrisz szobrai llnak, mellettk jval kisebb alakban egy herceg s egy hercegn jelkpezve a fra emberfelettisgt. Az oszlopok mgtt a falon a fels dombormvek a templomi szertartsok jeleneteit, az alsk a szriai hadjrat esemnyeit rktik meg.
A bal oldali falon valamikor a templomhoz ptett kirlyi palota homlokzata volt, a kzps ablakbl figyelte a fra az udvarban lezajl nnepsgeket, innen osztott jutalmat a hveinek. Az ablak jobb oldaln a legyztt ellensgek jellegzetes fejeit vstk a falba, egy rszk megmaradt. Az als sorban nhny jelenet bemutatja a kirlyi udvart szrakoztat birkzkat kardvvkat.
A II. plon bejratnl felirat emlkeztet arra, milyen lehetett a kapu:”A nagy vrs grnit kapu, rzzel bortott, arany s ezst tvzetbl kszlt alakokkal dsztett ajtajval, melynek ragyog neve III. Ramszesz kapuja, s melynek lttn Amon rl”. A kapubejrat fltt alig kiveheten 8 pvin fordul a felkel nap fel.
A msodik udvart 4 oldalrl oszlopsor fogja krl, csak 2 maradt meg azokbl az oszlopok eltt ll szobrokbl, amelyek a kirlyt Ozirisz kpben brzoltk, a tbbit ledntttk, amikor az udvarra keresztny templomot ptettek, amelynek maradvnyai sztszrtan lthatk..
Az els hposztl csarnokba lpnk, melynek 24 oszlopbl csak a talapzat maradt meg. Innen kezdve ersen romos a templom, mert abban az idben, amikor mg a sivatag homokja bortotta, innen „bnysztk” a kzeli falvak laki a kvet az ptkezshez.
Az elz udvarhoz hasonl dombormvek rdekessge, hogy tkrkpknt ismtlik a szemben lv fal brzolsait.
A bal oldali falon ajt nylik a kincseskamrkba. Eredetileg mozgathat lap zrta el, melyen folytatdtak a krnyez falrszleteken lthat kpek, a thbai isteneknek bemutatott hadifoglyok s hadizskmny, gy az ajt rejtve volt. Az t kincseskamra teteje megmaradt, gy meglehetsen sttek, szemmel lthatan alacsonyabbak voltak, mint az els hposztl csarnok. A kzps kpei – nagy arany zskokban, drgakvek, arany mrlegelse – a helysg eredeti rendeltetsre utalnak. Hasonl a tbbi kamra dsztse is, klnsen rdekesek a kzpsbl balra nyl elsben a kirly arany lemezekkel kirakott szobrai s egy arany hrfa.
A kincseskamrkkal szemben az szaki oldalon t egyms mellett sorakoz kpolna van, az els az l kirly kultuszt szolglta, a harmadik, melyben Ptah isten (kzmvesek, mvszek patrnusa) szobra ll, Szokarisz szentlye volt, az tdikben az ldozatul levgott llatok hst raktroztk. Ennek a kamrnak nem volt teteje, hogy biztostsk a szellzst.
A 3-ik hposztul csarnok kzepn kt szoborcsoport van, balra a kirly Mut istennvel, jobbra az biszfej Thottal brzoltk. Innen nylnak a thbai istenhromsg szentlyei, balra Mut, jobbra Honszu, kzpen Amon.
A ma oldalt ll grnit emelvny valamikor a szently kzepn Amon brkjt tartotta. A szentlyek mgtt lv szobk java rsze szintn raktrhelyisg volt.
A templom kls falait III. Ramszesz ht ve keresztl vvott hadjratnak jeleneti bortjk, amelyek kzl az I. plon jobb oldali tornya mgtt lv szaki fal 8. Tabljn tengeri csatt brzol dombormveket tallhatunk. A mvsz nemcsak a klnbz hajkat rktette meg , hanem a klnbz npek harcosainak arcvonsait is. A tls dli falhoz csatlakozott a fra palotja, melynek alapja megmaradt. A dli oldalon lakszobk, a kzps, hatoszlopos teremben fogadta alattvalit a kirly. Itt az oszlopoknak csak a tredkei, illetleg talapzatai maradtak meg.

III. Ramszesz hallnak vizsglata
III. Ramszesz 30 v uralkods utn nnepsgre kszl, hogy megjtsa kirlysgt. Az orszg gazdasga romokban hever, az emberek heznek, az egykoron gazdag kzposztly nyomorog. A valamikor jl fizetett udvari szobrszok heznek. Tlk maradt feljegyzseken elmondjk, mr nem is lnk inkbb halottak vagyunk.
A kirly hremben Medinet Habuban pedig egy asszony bosszt foral. Ti kirlyn a fra msodlagos felesge, azt szeretn, ha fia Pentaur kerlne a trnra, s mint minden anya ezrt mindenre hajland fia rdekben. A szegnysgbl ered gylletet kihasznlva sszeeskvst szervez, III. Ramszesz meggyilkolsra.
Elsdleges felttelezs az Egyiptomban fellehet mrgez nvnyekre irnyul:
Mandragra virgnak nedvt borba tltttk lmatlansg ellen, de ha valaki tl sokat hasznlt rkre lomba szenderlt.
Mk, a morfium tartalma bntja az idegeket.
Ricin a levelbl nyerhet olaj vaksgot okoz.
Nadraguja magvai szintn ers idegrendszeri problmkat okoz.
A mrgezst elvetettk, mivel mg kt httel tovbb lt. Valsznbb, hogy kgyval ltek, nagyobb a valsznsge annak, hogy egy kgy betved a kirlyi palotba, knnyebben kimagyarzhat.
Ha kgy volt akkor az a sznes efa lehetett, amit mg ma is megtallni a sivatagokban s mg ma is sok ember hallt okozza. Alig 60 cm hossz, knnyen beszerezhet hallos fegver. Ersen toxikus mrgbl pr csepp is elg, hogy egy ember hallt okozza. Megrepednek az erek s a vr bekerl a szvetekbe, bels vrzseket okozott. A kgy marst kveten mg egy kt htig l az ember, nem hal meg rgtn.
III.Ramszesz sorsrl nem szl a feljegyzs, mi trtnt vele a mernylet utn, de az sszeeskvket elfogtk s knvallatsnak vetettk al, aminek eredmnyeknt egyms utn sorra buktak el. Az tlet hozatal az Amon papok feladata volt. A dntshoztal eltt megtisztulsi szertartsnak vetettk al magukat. Testket kopaszra borotvltk, s mg szda golycskkat is a szjukba vettek, hogy a leheletk is tiszta legyen. Mg egyb halucinogn szert is bevettek, hogy knnyebben tudjanak az istenekkel trsalogni. A dntshez egy szent arany brkt vittek a templomba, melyet emberek tartottak, a dnts attl fggtt merre mozdul el a brka, elre vagy htra, kicsit hasonlatosan a spriritulis szellemidzskor, amikor az asztal megmozdul, de a rsztvevk lltjk nem k mozgatjk az asztalt. A brk dntstl fggtt mit jelent a brka kilengse, s ppen nem voltak j hangulatban.
Pentaurt hallra tltk, de mivel kirlyi sarj volt nem lehetett kivgezni, ngyilokossgot kvetett el. Tajibakabena a fpohrnok nyilvnos kivgzsen halt meg.
Mmijn talltak egy amulettet: „R vdelmezi karjait kgymars ellen” ez arra enged kvetkeztetni, hogy olyan ember kaphatta, aki valamirt tart a kgymarstl. Ezrt is felttelezhet, hogy kgymarsba halt bele.
A nk a kivgzs elkerlsnek rdekben, a bujsgot hasznltak fel, nhny hivatalnokot elcsbtottak, de rajta kaptk ket. A az elcsbtott ell jrk flt s orrt lecsaptk.
A felesgek kzl a papirusz senkit nem emlt, Suzan Redfrod szerint egy jelletlen sr a Kirlyok Vlgyben vlasz lehet. Izsz kirlyn srja mlt a kirly els szm felesgnek. Egy befejezetlen sr Ti kirlyn lehet, mellette a herceg srja egszen kzel hozz, de flrees helyen. A sr taln azrt res, mert tulajdonosa erszakos hallt halt.
Medinet Habuban Susan tallt egy kirlynt, akinek nincs neve, taln Ti kirnyn, s tall egy herceget akinek nincs neve taln Pentaur. A szemlyisgtl val megfoszts a legnagyobb bntets.
III. Ramszesz mr nem rte meg a bntets kihirdetst. Izisz fia IV. Ramszesz kvette a trnon, rendelte meg Ti kirlyn mernyletnek megrktst. Sosem tudta megtartani egyeduralmt. Hamarosan Amon papok vettk magukhoz a hatalmat.
|